Éntérkép

Találj vissza Önmagadhoz!

A Te kapcsolatod stabil? Csak azt hiszed, hogy az...

e_nte_rke_p_podcast-14.png 

Párkapcsolatban élsz, és úgy érzed, hogy minden kerek. A helyén van minden. Ezerrel hajtod az életed más területeit, hiszen a hátországod stabil. Biztos vagy Te ebben? Mikor beszélgettél a pároddal utoljára? Vagy nálatok is mindenki tudja, hogy mi a feladata, és nincs más dolga, mint azt csinálni? Hiszen megbeszéltétek, hogy van egy célotok, és azért dolgozol Te is. Sokszor erőn felül vállalsz dolgokat, hogy meglegyen az, amire mind a ketten vágytok. De biztos vagy abban, hogy ő is ugyan arra vágyok most is, amiről évekkel ezelőtt beszéltetek?

e_nte_rke_p_podcast-14.png

Sokáig én is azt hittem, hogy ha nem veszekszünk, ha működik a napi rutin, ha megvan az összhang a logisztikában – akkor a kapcsolatunk rendben van. De az évek során egyre többször ültek le velem olyan párok – vagy csak az egyik fél –, akik pontosan ugyanezt mondták:

„Nem értjük, mi történt. Nem veszekedtünk. Nem volt vihar. Mégis vége lett.”

És itt jön az a fájdalmas igazság, amit nagyon sokan túl későn ismernek fel: a kapcsolat nem akkor megy tönkre, amikor kimondják, hogy vége van. Sokkal hamarabb elkezd repedezni – csak mi nem vesszük észre. Vagy nem akarjuk észrevenni.

A videóban, amit a napokban töltöttem fel, pontosan erről beszélek. A párkapcsolatok nagy része nem látványosan, egy megcsalással vagy ordító veszekedéssel omlik össze. Hanem csendben, lassan. Úgy, hogy közben az egyik fél azt hiszi, minden rendben van. Vagy legalábbis „elég jó”.

A megszokás csapdája

A leggyakoribb mondatok, amiket hallok ilyenkor:

  • „Nem voltak nagy problémáink.”

  • „Mindig megbeszéltünk mindent.”

  • „Nem értjük, miért ment el.”

De ha mélyebbre megyünk, kiderül: a kapcsolat már régen nem adott érzelmi biztonságot. Nem volt benne valódi intimitás, elismerés, megbecsülés. Csak épp nem volt vita sem. A csend békének tűnt, de valójában távolság volt.

Ahogy a videóban is mondom:

„A legtöbb kapcsolat nem akkor omlik össze, amikor szakítanak. Hanem akkor, amikor már hónapok, akár évek óta nem figyelnek egymásra. És ez az elhanyagolás sokszor észrevétlen.”

Ezért különösen veszélyes az a mondat, hogy „jól megvagyunk”. A „meg vagyunk” nem egyenlő azzal, hogy boldogok vagyunk. És főleg nem azzal, hogy fejlődünk, kapcsolódunk, élünk egymásban.

A kapcsolatok nem maguktól tartanak össze

Sokan úgy tekintenek egy kapcsolatra, mint egy jól beállított gépezetre: ha egyszer elindult, akkor megy magától, hacsak el nem romlik. De a párkapcsolat nem gép. Sokkal inkább egy élő szövet. És mint minden élő dolog, ez is ápolást igényel.

Ezért mondom el újra és újra: egy kapcsolat nem tartja fenn önmagát. A jól működő kapcsolatok mögött rengeteg figyelem, őszinte kommunikáció, és folyamatos érzelmi befektetés van.

Amikor azt mondod: „Mi nem szoktunk veszekedni”, az lehet annak a jele is, hogy inkább elkerülitek a nehéz témákat. Hogy elhallgatjátok a fájdalmakat. És a másik egy ponton úgy érzi, egyedül van a kapcsolatban.

Ahogy a videóban fogalmazok:

„Sokan csak akkor veszik észre, hogy baj van, amikor a másik már becsomagolt. Pedig előtte hónapokig, évekig jelezte. Csak nem voltunk ott, hogy meghalljuk.”

Miért nem vesszük észre?

Ennek rengeteg oka van. De a leggyakoribb talán az, hogy nem merünk szembenézni azzal, hogy változtatni kellene. Könnyebb azt hinni, hogy „ez csak egy hullámvölgy”, mint mélyre menni, és meglátni, hogy a kapcsolatunk már nem kapcsol – csak együtt élünk. Lakótársak vagyunk, nem társak.

És van, amikor nem is az elhidegülés a probléma, hanem az, hogy a másik már annyira elfáradt a próbálkozásban, hogy egyszerűen feladta. Nem hiszi, hogy lehet másképp. És te csak akkor döbbensz meg, amikor kimondja: „elég volt”.

Az egyik legfájóbb mondat, amit kliensektől hallok:

„Ha ezt tudom, előbb lépek. Előbb teszek. De akkor már késő volt.”

Ezért hoztam létre ezt a videót. Hogy ne akkor kezdj el küzdeni, amikor a másik már elment – hanem most. Amíg még van kihez fordulnod.

Három kérdés, amit érdemes ma este feltenned

A videó végén három kérdést osztok meg, amit már ma este feltehetsz a párodnak – és magadnak is:

  1. Mikor érezted utoljára azt, hogy fontos vagyok neked?

  2. Mi az, amit már régóta nem mondtunk ki egymásnak, pedig ott van közöttünk?

  3. Mi hiányzik most a kapcsolatunkból, amit régen megvolt?

Ezek nem könnyű kérdések. De ha van bennetek hajlandóság a valódi kapcsolódásra, akkor ezek a mondatok lehetnek az első lépések visszafelé. Vagy épp előre, egy új, mélyebb minőség felé.

Nézd meg a videót – és nézz szembe magaddal

A videóban őszintén beszélek arról, mi történik akkor, amikor a látszólag „stabil” kapcsolat a szemünk előtt porlik szét. És arról is, hogy mit tehetsz, ha még most felismerted, hogy baj van – de nem akarsz később ott ülni egy üres lakásban, azzal a gondolattal: „Miért nem vettem észre előbb?”

A legnagyobb veszély a közöny. Amikor már nem veszekedtek – de nem is beszéltek. Amikor együtt vagytok – de nem vagytok jelen egymásnak.

Ha ismerős ez az érzés, vagy csak sejted, hogy valami nincs rendben, adj magatoknak egy esélyt. Kezdd azzal, hogy megnézed a videót. És tedd fel magadnak a kérdést: tényleg minden rendben van nálunk – vagy csak annak látszik?

👉 Kattints ide a videóhoz!

A bejegyzés trackback címe:

https://tolvajnorbert.blog.hu/api/trackback/id/tr1618904840

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

Facebook oldaldoboz

Éntérkép

Van az úgy, hogy az ember nem találja Önmagát. Nincs ezzel semmi baj. A blog abban próbál segíteni, hogy kapj egy térképet Önmagadhoz.

süti beállítások módosítása